close

Характеристика чоловічого організму

Стать — морфофункціональна характеристика організму, що узагальнює всі його специфічно репродуктивні особливості, тобто особливості, які мають значения для продовження роду. Вони різноманітні. Ті з них, що носять найбільш однозначний характер і можуть бути використані для розрізнення статі в конкретной людини, називають статевими ознаками. Розрізняють первинні й вторинні статеві ознаки. До перших належать статеві залози, а також особливості будови статевих органів, тобто все те, що дае змогу визначити стать новонародженої дитини; до других — ті ознаки, яких ще немає у немовляти, але які чітко виражені в доросло! людини: особливості пропорцій тіла, ступінь розвитку молочних залоз, характер оволосіння, тембр голосу тощо.

 

Первинні статеві ознаки розвиваються протягом внутріутробного періоду, вторинні — у період статевого дозрівання (підлітковий вік).
 

Більш детальна інформація про генетику людини genetics.ucoz.org

 

I в чоловічому, і в жіночому організмі статеві залози мають дві функціи Перша з них полягае у виробленні статевих клітин — яйцеклітин (жіночі статеві клітини) і сперматозоїдів (чоловічі статеві клітини). Злиття їх, що називають заплідненням, започатковує розвиток нового організму. Це так зване статеве розмноження. Його переваги перед нестатевим, що наявне у деяких примітивних істот, полягають у можливості поєднання спадкових властивостей двох відмінних організмів — материнського і батьківського, носіями яких відповідно є яйцеклітина і сперматозоїд. Клітина, що утворилася внаслідок злиття їх і з якої розвивається дитина, дістає значно більше спадкових задатків, ніж коли б у ній повторилися властивості лише одного з батьків. Це створює основу для розвитку різноманітних властивостей, рис, якостей, на які так багаті представники людського роду.

 

Носієм спадкових властивостей є хромосомний апарат клітини. В ядрі кожної з клітин тіла людини міститься 23 пари хромосом — 22 пари однакових у чоловіків та жінок, так звані аутосоми, і пара статевих хромосом. У жінок цю пару становлять дві великі однакові Х-хромосоми, у чоловіків— одна Х-хромосома і одна маленька У-хромосома. Статеві клітини — яйцеклітина й сперматозоїд — на відміну від будь-якої іншої клітини організму мають половинний (непарний) набір хромосом (23), а отже мають лише по одній статевій хромосомі: у яйцеклітині це завжди Х-хромосома, у сперматозоїді або Х-хромосома, або У-хромосома. Для розвитку будь-якої клітини потрібний повний (подвійний) набір хромосом, і тому ні з яйцеклітини, ні з сперматозоїда новий організм розвинутись не може. Проте при злитті сперматозоїда і яйцеклітини хромосомні набори їх об’єднуються, і новоутворена клітина (зигота) здатна розвинутися в цілий організм, оскільки має потрібний для цього набір хромосом (23 пари). Якщо відбулося злиття яйцеклітини зі сперматозоїдом, що має Х-хромосому, з зиготи розвивається жіночий організм (він має набір статевих хромосом XX), а якщо зі сперматозоїдом, що має У-хромосому, то з зиготи розвивається чоловічий організм (він має набір статевих хромосом ХУ).

 

Друга функція статевих залоз полягає у виробленні статевих гормонів. Чоловічим статевим гормоном є тестостерон, жіночим — естрадіол; відомі й інші статеві гормони, але вони менш активні і тому мають менше фізіологічне значення. Разом з іншими гормонами, що виробляються такими ендокринними залозами, як гіпофіз, щитовидна, підшлункова тощо, статеві гормони впливають на обмінні процеси, ріст, розвиток, на формування окремих частин тіла, чим і визначається тип будови тіла людини — чоловічий або жіночий.

 

Категорія: Хлопчик, підліток, юнак | Переглядів: 571 | Додав: psychologia | Теги: Характеристика чоловічого організму, характеристика організму